Dogoterapia dla seniorów

Terapią wspomagającą, bardzo chętnie wykorzystywaną w zajęciach dla seniorów, jest dogoterapia. Kontakt ze zwierzęciem niesie ze sobą udowodnione korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Zajęcia z psami prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów oraz oczywiście z udziałem specjalnie wybranych i przeszkolonych psów. Zazwyczaj zajęcia z seniorami przeprowadzane są w formie grupowej, gdzie starsze osoby mają możliwość przebywania i obcowania z psem. Tego rodzaju kontakt jest bardzo cenny, gdyż pies nie ocenia, nie okazuje zniecierpliwienia, nie przeszkadzają mu dysfunkcje seniora. Relacja z psem jest wolna od wszystkich problemów, które starsza, schorowana i nie do końca sprawna osoba może mieć w relacjach międzyludzkich.
 
Praktyka pokazuje, że dogoterapia daje znakomite efekty przy wykorzystaniu w pracy z pacjentem cierpiącym na choroby otępienne. Regularny kontakt i budowanie przyjaźni z psem w wielu przypadkach powodowało, że senior stawał się spokojniejszy, bardziej otwarty na aktywność, lepiej skupiał uwagę i utrzymywał koncentrację, a nawet wracał myślami do spotkań ze zwierzęciem, ciesząc się z nich i czekając na kolejne. Widać tutaj znaczącą poprawę samopoczucia starszej osoby. Bardzo istotne jest także stymulowanie intelektualne seniora, a to z kolei zapewnione jest przez możliwość pracy z psem, wydawanie mu poleceń, interakcję ze zwierzęciem opartą na zrozumieniu jego zachowań. Ważną rolę odgrywa także dotyk - głaskanie, poklepywanie psa, daje pozytywne efekty także w walce z poczuciem samotności u seniorów.
 
Zajęcia z psem dla osób starszych, jeśli pozwala na to stan zdrowia, mogą mieć także charakter bardziej aktywny. W tym przypadku w terapii wykorzystywane są także spacery z psem, treningi agility, zabawa na świeżym powietrzu oraz proces nauczenia psów sztuczek. Dzieje się to oczywiście pod okiem prowadzącego terapię, nie ma mowy o nadmiernym obciążaniu i przemęczaniu seniorów aktywnością. Intensywność takich zajęć dobierana jest do możliwości i chęci uczestników. Taka terapia doskonale wpływa na sprawność ruchową i umysłową starszych osób, a z czasem przynosi widoczną poprawę ogólnej jakości życia seniora.